Czy Dandie Dinmont Terrier można kąpać?

Jeśli zastanawiasz się, „Czy Dandie Dinmont Terrier można myć?”, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o historii i rodowodzie Dandie, a także o tym, jak szkolić i pielęgnować tego psa. Kiedy już dowiesz się nieco więcej o Dandie, kąpiel Twojego pupila stanie się łatwa.

Zdrowie Dandie Dinmont Terriera

Twój Dandie Dinmont Terrier powinien być kąpany przynajmniej raz na trzy miesiące. Jeśli jednak chcesz, możesz kąpać psa co miesiąc. Jego sierść powinna być szczotkowana, a martwe futro usuwane dwa razy w roku. Kąpiel Dandie Dinmont Terriera ma również wpływ na zdrowie zębów. Prawidłowe szczotkowanie i pielęgnacja zębów zapobiegają chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Jednym z najczęstszych problemów dotykających Dandie Dinmont Terriera jest jaskra, schorzenie, w którym na powiekach pojawiają się nieprawidłowe włosy. Nieleczona choroba ta może prowadzić do owrzodzenia rogówki i przewlekłego bólu oczu. Istnieją różne metody usuwania tych nieprawidłowych włosów, ale rokowania po ich usunięciu są dobre. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma jaskrę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pochodzenie Dandie Dinmont Terriera

Jeśli jesteś ciekawy, skąd pochodzi Dandie Dinmont Terrier, to dobrze trafiłeś. Dandie Dinmont to najstarsza rasa psów na świecie, która nie zmieniła się zbytnio od początku XVII wieku. W rzeczywistości rasa ta została pierwotnie wyhodowana do polowania na szkodniki, takie jak wydry i borsuki. Jej popularność wzrosła po tym, jak pojawiła się w powieści Guy Mannering z 1814 r. autorstwa sir Waltera Scotta. W 1875 r. Dandie Dinmont został uznany przez United Kennel Club. Stał się na tyle popularny, że powstał klub dla tej rasy, a nawet został zarejestrowany w American Kennel Club. Dziś Dandie Dinmont waży od ośmiu do jedenastu kilogramów i ma od 20 do 28 cm wysokości w kłębie.

Dandie Dinmont Terrier ma takich samych przodków jak wiele innych terierów. Po raz pierwszy pojawił się w XVIII wieku w pobliżu granicy Anglii i Szkocji. Ci, którzy mieszkali w pobliżu granicy, używali psa do polowania na borsuki i wydry. Używano go również do ciągnięcia. Ich wysoki poziom energii sprawia, że idealnie nadają się do mieszkania, ale wymagają codziennych energicznych ćwiczeń.

Sprawdź również:   Co zrobić, gdy pies swędzi po skaleczeniu

Pielęgnacja Dandie Dinmont Terriera

Pielęgnacja jest ważnym elementem posiadania Dandie Dinmont Terriera. Dandie Dinmont jest rasą inteligentną i bardzo energiczną. Ten mały pies potrzebuje regularnych ćwiczeń i odpowiedniego szkolenia, aby utrzymać swój wysoki poziom energii. Właściwa pielęgnacja jest również konieczna, aby utrzymać sierść psa w zdrowiu i dobrej kondycji. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twój pies będzie wyglądał jak najlepiej. Po pierwsze, należy regularnie szczotkować sierść psa.

Należy również zwracać uwagę na stan sierści, ponieważ Dandie Dinmont ma skłonność do matowienia. Sierść tego typu psa może łatwo zaplątać się we włosy, dlatego należy ją często szczotkować, aby zachować jak najlepszy wygląd. Jeśli Twój pies ma gęstą sierść, możesz szczotkować go codziennie. Nie zapominaj jednak o trymowaniu go od czasu do czasu, ponieważ Twój Dandie może się tym zmęczyć.

Tresura Dandie Dinmont Terriera

Jeśli chodzi o kąpiel Dandie, terier ten jest jedną z najłatwiejszych ras do wyszkolenia. Dandie ma miękki, puchaty podszerstek i kruchą, dwucalową okrywę włosową. Jest łatwy w pielęgnacji, ponieważ nie zrzuca dużo sierści, ale trzeba go regularnie kąpać. W tym celu można zabrać psa do groomera, ale można też nauczyć go samodzielnej pielęgnacji.

Kąpiel Dandie Dinmonta pomoże zapobiec tworzeniu się mat. Psy tej rasy powinny być kąpane co najmniej dwa razy w roku, przy czym za każdym razem będzie to trwało tylko pół godziny. Aby zachować zdrowie psa, należy zabierać go na energiczne spacery i bawić się z nim na podwórku. Na zewnątrz zawsze trzymaj go na smyczy. Pies doceni ćwiczenia i będzie czerpał z nich przyjemność.

Podobne Tematy