Co zrobić, gdy pies swędzi po skaleczeniu

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z weterynarz-wloszczowa.pl

Jeśli przypadkowo skaleczyłeś psa w nogę lub skarpetę, Twoim następnym zmartwieniem powinno być to, co zrobić, gdy pies swędzi. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować dyskomfort psa i jego chęć do drapania. Zimny okład pomoże zdrętwiałemu miejscu, zmniejszając pokusę drapania. Opatrunek może również ograniczyć możliwość wystąpienia wtórnego zakażenia.

Możesz zastosować maści lub czopki, aby powstrzymać psa przed drapaniem skaleczenia lub rany. Możesz też posmarować ranę oczarem wirginijskim. Upewnij się jednak, że stosujesz oczar wirginijski tylko na niewielkiej powierzchni, a nie na całym ciele. Jeśli pies jest uparty, spróbuj najpierw nałożyć maść na niewielki fragment, np. grosik.

Jeśli pies ciągle się drapie, rozważ skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny. Jeśli pies się skaleczył, może to być wtórna infekcja. Możesz także zastosować antybiotyki lub leki przeciwdrożdżakowe. Istnieją również szampony lecznicze, które można stosować na dotknięte chorobą miejsce. Szampony te mogą pomóc złagodzić świąd i przynieść tymczasową ulgę. Jeśli pies odczuwa swędzenie po cięciu, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu postawienia dalszej diagnozy.

Istnieją również naturalne środki zaradcze na swędzenie. Niektóre z nich są przeznaczone specjalnie do zwalczania swędzenia spowodowanego ręcznym podrażnieniem skóry lub reakcjami alergicznymi. Niektóre są przeznaczone do zapobiegania występowaniu pcheł u psów. W łagodnych przypadkach wystarczające może być zastosowanie leków przeciwhistaminowych. W ciężkich przypadkach lek przeciwhistaminowy może jednak okazać się niewystarczający. Należy pamiętać, że choroba ta jest złożoną dziedziną medycyny weterynaryjnej. Konieczne jest systematyczne i logiczne podejście w celu ustalenia przyczyny, a następnie określenia najlepszej metody leczenia.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Czy da się wyczesać dobermana?