Czy Dobermann lubi chodzić na spacery?

Czy Dobermann lubi chodzić na spacery? Jest to częste pytanie zadawane właścicielom dobermanów, a odpowiedź na nie zależy od osobowości psa i poziomu jego sprawności fizycznej. Najlepiej byłoby, gdybyś wyprowadzał psa na spacer co najmniej raz dziennie. Generalnie jednak powinieneś unikać publicznych spacerów ze szczeniakiem poniżej trzeciego miesiąca życia. Wynika to z faktu, że szczenię prawdopodobnie nie otrzymało jeszcze wszystkich szczepień i dlatego nie jest bezpieczne podczas publicznych spacerów. W celu ustalenia optymalnego trybu ćwiczeń dla szczeniaka rasy Dobermann należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ogólna zasada mówi jednak o pięciu minutach na każdy miesiąc życia psa, a więc czteromiesięczny szczeniak dobermana powinien być wyprowadzany na spacer przez 15-20 minut. Zawsze nadzoruj spacer, aby pies nie był wyczerpany.

Możesz nagradzać psa, dając mu znać, że kończy krok, stojąc obok lub kładąc mu rękę na klatce piersiowej. Jeśli Twój doberman lubi chodzić, możesz go pochwalić za świetne wykonanie zadania. Jeśli jednak zacznie ciągnąć na smyczy, należy mu natychmiast przerwać. Może to być reakcja instynktowna, ale może też być oznaką problemu, który będzie wymagał poświęcenia trochę czasu i wysiłku na szkolenie.

Dobermann jest doskonałym wyborem na psa do towarzystwa i psa stróżującego. Ich silna osobowość sprawia, że są doskonałymi towarzyszami, więc upewnij się, że spędzasz ze swoim pupilem dużo czasu. Potrafią być bardzo opiekuńcze w stosunku do swoich właścicieli i są wobec nich bardzo lojalne. Pies musi być jednak wyszkolony i uspołeczniony, aby nie był agresywny lub nie bał się obcych. Jeśli nie poświęcisz czasu na odpowiednią socjalizację, prawdopodobnie zostaniesz z lękliwym i agresywnym psem.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Czy Dingo może jeść słodycze?