Dlaczego moja Chihuahua kaszle?

Twoja Chihuahua może kaszleć, ale może to nie być ten sam rodzaj kaszlu, co u człowieka. Twój pies może kaszleć z wielu różnych powodów. Kaszel dławiący u psów rasy chihuahua może być wynikiem problemów z tchawicą, zwaną inaczej rurą oddechową. Jednak inne rodzaje kaszlu mogą być poważniejsze i powinny być zgłaszane do lekarza weterynarii. Aby pomóc Ci ustalić przyczynę kaszlu Twojego zwierzaka, czytaj dalej!

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Kaszel u psów jest jednym z najczęstszych objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli, czyli stanu zapalnego płuc, który często nasila się pod wpływem wysiłku fizycznego lub emocji. Stan ten może się również pogorszyć w wyniku obecności ciał obcych w drogach oddechowych lub deformacji krtani. Małe rasy psów są bardziej narażone na rozwój przewlekłego zapalenia oskrzeli niż rasy większe, a choroba trwa zazwyczaj 2 miesiące. Leki stosowane w leczeniu tej choroby działają poprzez zmniejszanie stanu zapalnego i rozszerzanie dróg oddechowych, i mogą być podawane ogólnoustrojowo.

Badanie fizykalne jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu kaszlu u Twojego Chihuahua. Lekarz weterynarii osłucha serce i płuca Twojego psa, aby ustalić przyczynę kaszlu. Jeśli serce i płuca psa będą w normie, lekarz wykluczy inne przyczyny kaszlu. Dokładny wywiad środowiskowy, obejmujący narażenie na alergie, dym papierosowy i inne alergeny, może również pomóc lekarzowi weterynarii w ustaleniu, czy przyczyną kaszlu jest przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Przewlekłe kichanie

Gdy Twój pies przewlekle kicha, możesz się zastanawiać, czy jest to poważniejszy problem, czy też częsty objaw innego schorzenia. Kichanie jest odruchowym skurczem gardła i podniebienia miękkiego, wywołanym przez podrażnienie nosogardła. Problem ten mogą wywołać różne czynniki, w tym nagłe zmiany temperatury oraz kontakt z pyłkami i perfumami.

Niektóre objawy u psów nie są takie same jak u ludzi, ale alergie sezonowe są jedną z najczęstszych przyczyn kichania u psów. Twój pupil najprawdopodobniej będzie kichał po przebywaniu na zewnątrz lub po otwarciu okien na kilka godzin. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na alergie sezonowe, być może przyjmuje on leki na alergię lub nawet sterydy. Powinieneś porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby ustalić najlepszy sposób leczenia.

Sprawdź również:   Ile waży dorosły jamnik?

Dysfunkcja krtani

Wiele psów z dysfunkcją krtani nie ma żadnych objawów, a miękki kaszel i świst wdechowy są często błędnie diagnozowane jako oznaka starości lub choroby serca. Jednak schorzenie to może być również skutkiem choroby serca, urazu lub zaburzeń tkanki wewnętrznej. Objawy dysfunkcji krtani są różne – od sporadycznego kaszlu do ciągłego świszczącego oddechu. Kaszel może być utrudniony przez obrzęk i stan zapalny. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz u swojego Chihuahua oznaki trudności w oddychaniu.

Inne objawy dysfunkcji krtani to powtarzające się połykanie, ślinienie się i nadmierne oblizywanie warg. W ciężkich przypadkach porażenie krtani może prowadzić do niewydolności przełyku, cofania się pokarmu i upośledzenia połykania. Dysfunkcja krtani u psów jest poważnym schorzeniem, które wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

Distemper

Jeśli zauważyłeś, że Twój Chihuahua kaszle, może to być spowodowane chorobą zwaną nosówką psów. Chociaż objawy tej choroby rozwijają się zazwyczaj w ciągu jednego do czterech tygodni, należy pamiętać, że niektóre przypadki są przenoszone zanim pojawią się objawy kliniczne. Niektóre psy mogą być zarażone przez okres do pięciu dni przed wystąpieniem objawów klinicznych, a po wyzdrowieniu mogą być zakaźne przez cztery miesiące lub dłużej. Kaszel i plwocina mogą być przenoszone przez wydzieliny z dróg oddechowych i krople, natomiast wszystkie wydaliny zawierają wirusa.

Weterynarz zaleci zaszczepienie psa przeciwko nosówce, jeżeli pies nie był chroniony. Nosówka u psów łatwo przenosi się na inne zwierzęta, w tym fretki i skunksy. Szczepienie nie jest wymagane, ale jest zalecane dla Twojego psa. Pamiętaj, aby oddzielić psa od innych psów i trzymać go z dala od ludzi, którzy są zarażeni.

Podobne Tematy