Czy doberman jest psem domowym?

Dobermann to średniej wielkości pies domowy, który został wyhodowany przez Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Rasa ta stoi na poduszkach i nie jest ciężkonożna. Uszy są zwykle przycięte, a ogon zadarty, choć w niektórych krajach jest to praktyka nielegalna. Psy tej rasy mają zazwyczaj oznaczenia na klatce piersiowej, łapach i pod ogonem. Rasa ta nie jest agresywna ani destrukcyjna.

Dobermann ma długi, krzaczasty ogon, ale wiele psów rodzi się z krótszymi ogonami niż inne rasy. Wielu hodowców wykonuje zabieg przycinania ogona, aby pies wydawał się bardziej zgrabny. Jest to jednak kontrowersyjna praktyka, która wywołała wiele kontrowersji. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Australii, obcinanie ogonów jest nielegalne. W Stanach Zjednoczonych, Rosji i Japonii zabieg ten jest jednak powszechny.

Dobermann nie jest szczególnie dużą rasą psa domowego, choć może osiągać wagę do 90 funtów. Samica dobermanna może żyć do 12 lat, a samiec dobermanna – do 13 lat. Może się to jednak znacznie różnić w zależności od stanu zdrowia i genetyki psa. Pinczery dobermańskie żyją zazwyczaj od siedmiu do trzynastu lat, ale niektóre z nich żyją dłużej.

Dobermany są podatne na wiele problemów zdrowotnych. Jednym z powszechnych schorzeń dotykających dobermany jest zespół wobblera, który jest spowodowany mutacją rdzenia kręgowego. Powoduje to skręt żołądka, odcinając dopływ krwi do śledziony i żołądka. Nieleczone wzdęcie może być śmiertelne w ciągu pół godziny. Objawy obejmują niepokój, powiększenie brzucha i rechotanie. W skrajnych przypadkach pies może nawet przyjąć pozycję modlitewną.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Kogo pies lubi najbardziej?