Czy jamnik jest psem domowym?

Czy jamnik jest psem domowym? Chociaż rasa ta nie została zaklasyfikowana jako pies domowy w Ameryce Północnej, jamnik niemiecki był wykorzystywany do polowań na borsuki i inne małe ssaki. W Niemczech nadal wykorzystuje się je do polowań na borsuki, choć ich wykorzystanie do polowań zmalało. W Stanach Zjednoczonych jamniki są jednak zazwyczaj trzymane jako zwierzęta domowe, a psy są wykorzystywane przede wszystkim do towarzystwa.

Sierść jamnika jest wyjątkowa wśród wszystkich innych ras psów. Ta długa rasa psów ma sierść na klatce piersiowej i nogach. Jest ona pokryta klapkami, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanału słuchowego. Jego zakrzywiony ogon pomaga mu w poruszaniu się po długiej trawie i wyciąganiu się z nor. Niektórzy hodowcy uważają, że jamnik gładkowłosy jest krzyżówką wyżła niemieckiego krótkowłosego i pinczera. Istnieją również przypuszczenia, że jest to krzyżówka krótkowłosego psa gończego Bruno Jura z pinczerem.

Współczesny jamnik jest psem bardzo inteligentnym i towarzyskim. Rasa ta ma charakter opiekuńczy i czasami może strzec zasobów, dlatego nie zaleca się trzymania go w domu lub w klatce. Jednak dobre szkolenie może poskromić te instynkty i sprawić, że pies będzie wspaniałym zwierzakiem. Jamnik potrzebuje przywódcy. Nie możesz zdominować tego psa, a on sam będzie wykazywał pewne objawy lęku separacyjnego.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Przycięte czy nie przycięte, przycięte czy nie przycięte?