Czy jamnik lubi spacery?

Kiedy przynosisz do domu nowego szczeniaka, pewnie zastanawiasz się: „Czy jamnik lubi spacery?”. Odpowiedź brzmi stanowcze „tak”! Te inteligentne psy lubią spacery i są dobrymi stróżami, więc spacery to świetny sposób na nawiązanie z nimi więzi. Mimo że są niezwykle aktywne, można je przyuczyć do wykonywania sztuczek, takich jak aportowanie piłki tenisowej. I chociaż nie możesz zabrać swojego pupila na szybki spacer, uwielbiają one aportować i są lojalne wobec swoich właścicieli.

Ćwiczenia

Jednym ze sposobów na ćwiczenie jamnika jest szturchanie go smakołykiem i zmuszanie do cofania się. Trzymaj smakołyk kilka centymetrów nad jego głową i szturchaj. Upewnij się, że koncentruje się na smakołyku. Można to również zrobić za pomocą dysku do balansowania. Ten niedrogi rekwizyt może pomóc wzmocnić grzbiet i nogi jamnika. Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, jakie otrzymuje Twój jamnik, powinien on codziennie wychodzić na 20-30 minutowy spacer.

Pomimo, że naturalna zdolność pływania jamników jest ograniczona, mogą się one nauczyć pływać. Niezależnie od tego, czy jamniki wracają do zdrowia po operacji kręgosłupa, czy po prostu kochają wodę, pływanie jest świetną formą ćwiczeń. Pamiętaj jednak, aby najpierw poćwiczyć pływanie w basenie. Nie chcesz przecież, aby Twój pies bał się wody lub utonął. Należy również pamiętać, że pływanie może powodować urazy szyi i pleców.

Spacery

Twój jamnik lubi spacery! Jeśli Twój pupil nie chce chodzić na spacery, może mieć problem natury behawioralnej lub psychologicznej. Chociaż większość psów potrzebuje dobrego spaceru przynajmniej raz dziennie, jamnik może cierpieć na problem psychologiczny lub bać się wychodzenia na dwór. W takim przypadku spacer pozwoli Tobie i Twojemu jamnikowi odpocząć psychicznie i da Wam obu szansę na lepsze poznanie się.

Prawdą jest, że jamnik nie potrzebuje dużo ruchu, ale nigdy nie powinieneś zostawiać psa bez nadzoru, nawet jeśli spacer jest krótki i łatwy. Psy, które nie mają wystarczająco dużo ruchu, mogą zachorować i mieć astronomiczne rachunki u weterynarza. Jeśli tylko zapewnisz swojemu jamnikowi codzienny spacer, będzie on z niego zadowolony! Jeśli nie czujesz się komfortowo, zabierając psa na spacer, jamnik Ci później podziękuje.

Sprawdź również:   Czy doberman jest inteligentnym psem?

Ćwiczenia dla jamników

Ćwiczenie jamnika nie powinno polegać na skakaniu. Chociaż jamniki uwielbiają gonić za piłką podczas spacerów, skakanie jest niebezpieczne dla ich kręgosłupa. Skakanie powoduje chorobę krążka międzykręgowego, w której wybrzuszają się krążki między kręgami. Jeśli choroba ta nie jest leczona, pies może doznać paraliżu. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jakkolwiek jamniki nie potrzebują dużej ilości ruchu, zbyt mało ruchu może mieć negatywne skutki dla ich zdrowia. Chociaż nadwaga u psów może prowadzić do kosztownych rachunków u weterynarza, ćwicz psa przynajmniej raz dziennie przez około godzinę. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś ćwiczyć swojego jamnika raz lub dwa razy dziennie. Upewnij się jednak, że czas ćwiczeń będzie dla Was obojga dobrą zabawą.

Uprzyjemnianie jamnika do spacerów

Uprzyjemnianie jamnika do chodzenia z Tobą może być początkowo trudne. Jeśli Twój jamnik jest onieśmielony pomysłem szelek lub smyczy, może nie chcieć spróbować. Pierwszym krokiem jest utrzymanie dystansu i nagradzanie psa za dobre zachowanie. Szkolenie to nie jest trudne, jeśli potrafisz zachować spokojną i zrelaksowaną postawę podczas spaceru z psem. Możesz też poprosić o pomoc przyjaciela, który będzie pilnował psa podczas spaceru. Pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja.

Spacery z jamnikiem powinny być stałym elementem Twojej codziennej rutyny. Ćwiczenia pomogą Ci nawiązać z nim więź i dadzą mu cenne wskazówki dotyczące Twoich potrzeb i otoczenia. Spacer to także odpoczynek psychiczny. Dzięki niemu możesz poświęcić trochę czasu na poznanie swojego jamnika i tego, co lubi. A ponieważ jamniki są wrażliwe na otoczenie, będą się czuły przy Tobie bezpiecznie i pewnie, jeśli będziesz je zabierał na spacery.

Podobne Tematy