Czy można kąpać dobermana?

Dobermann może wymagać sporadycznej kąpieli. Możesz go kąpać do szóstego tygodnia życia, ale rób to tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że potrafisz utrzymać go w czystości. Pierwsza kąpiel powinna być łagodna, ponieważ bieżąca woda może być dla psa przerażająca. Woda powinna mieć również temperaturę pokojową, aby nie otwierać porów i nie wywoływać reakcji na szampon. Jeśli nie czujesz się komfortowo kąpiąc psa, możesz kupić przenośną słuchawkę prysznicową i podgrzać ją do odpowiedniej temperatury.

Dobermann jest wrażliwy na wodę, dlatego regularne kąpiele mogą powodować podrażnienia. Średnia długość życia pinczera dobermana wynosi od 10 do 13 lat, a status seniora osiąga zwykle w wieku 8 lat. W miarę starzenia się psa kąpiele mogą wymagać częstszych kąpieli. Ważne jest jednak, aby podczas kąpieli psa brać pod uwagę jego wiek. Nie jest niczym niezwykłym, że dobermany muszą być kąpane częściej, jeśli przez wiele lat były aktywne na świeżym powietrzu.

Krótka sierść dobermana oznacza, że nie ma on gąbczastego podszerstka i stosunkowo szybko schnie. Kiedy pies jest już suchy, wyszczotkuj go lekko, aby usunąć luźne włosy i osusz ręcznikiem. Nie próbuj suszyć psa suszarką i jeśli to możliwe, nie wypuszczaj go na zewnątrz w zimne dni. Jeśli uważasz, że pies tego potrzebuje, możesz użyć zwykłej suszarki do włosów na niskim ustawieniu.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Dandie Dinmont Terrier