Jak wykąpać Azawacha

Utrzymanie Azawacha jako zwierzęcia domowego jest łatwe, ale kąpiel tego łuskowatego stworzenia może być wyzwaniem. Ten artykuł wyjaśnia jak kąpać Azawaka i jak może on reagować na różne rodzaje szamponów. Azawaki są bardzo wrażliwymi zwierzętami i nie reagują dobrze na ostre szampony. Jednak kąpanie azawakhów raz lub dwa razy w roku nie będzie stanowiło problemu, jeśli zastosujesz się do poniższych prostych kroków.

Utrzymanie azawakhów jako zwierząt domowych

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć o azawakhach jest to, że są one niezwykle wrażliwe, niezależne i nie znoszą być karane. Trzymanie jednego z nich jako zwierzę domowe jest idealne dla osoby mieszkającej w mieszkaniu. Ta mała rasa psów preferuje ciepły klimat i krótką sierść. Można je nawet szkolić na kursy agility, które są dla nich wyzwaniem fizycznym i wzmacniają ich więź z właścicielami. Azawakh może żyć od 12 do 15 lat, w zależności od stanu zdrowia i opieki nad nim. Wymagają one jednak regularnych wizyt u weterynarza i szczepień. Należy również regularnie szczotkować im zęby.

Ponieważ Azawakh jest rasą bardzo wrażliwą, należy rozpocząć jego socjalizację z innymi zwierzętami domowymi w młodym wieku. Rasa ta może nadmiernie bronić swojego terytorium i ludzi. Rasa ta może w różny sposób reagować na nowe osoby, a nawet może je gonić. Małe dzieci mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do nowych zwierząt, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć socjalizację ze swoim pupilem.

Pielęgnacja Azawacha jako stróża zwierząt gospodarskich

Azawach jest psem spokojnym i chociaż pies ten został wyhodowany głównie do ochrony zwierząt gospodarskich, jest również doskonałym psem do towarzystwa i na polowania. Funkcja myśliwska Azawakhów jest funkcją drugorzędną, ponieważ zwierzęta te żyją w surowym, pustynnym klimacie, dzięki czemu doskonale nadają się do pilnowania zwierząt gospodarskich. Rasa pochodzi z saharyjskiego regionu Mali, gdzie dolina Azawagh rozciąga się na cały kraj.

Sprawdź również:   Czy można pociąć dingo?

Azawakh, choć nie pochodzi z Australii, był od wieków wykorzystywany przez plemiona koczownicze. Trudno jest określić, jak długo rasa ta była udomowiona. Chociaż ich historia jest zagubiona w czasie ze względu na sposób, w jaki plemiona koczownicze zapisują swoje dzieje, uważa się, że pierwotnie psy te były wykorzystywane do polowania na gazele i inną zwierzynę, choć obecnie ich głównym przeznaczeniem jest pilnowanie zwierząt gospodarskich. Azawaki są myśliwymi stadnymi i często współpracują ze sobą, aby sprowadzić zdobycz na ziemię. Ich skomplikowane metody komunikacji podczas polowania sprawiają, że doskonale nadają się do tego zadania.

Kąpiel Azawacha

Pielęgnacja Azawacha, który ma krótką, delikatną sierść, jest stosunkowo prosta. Nie zrzucają one dużej ilości sierści i wymagają jedynie szybkiego szczotkowania co kilka tygodni. Aby zachować swój wygląd, wymagają również regularnego przycinania paznokci. Chociaż Azawaki nie wymagają częstych kąpieli, należy używać łagodnego szamponu bezzapachowego. Jeśli nigdy wcześniej nie kąpałeś Azawacha, najlepiej zacząć od małego.

Azawakh ma krótką sierść, słaby zapach i niewielkie potrzeby pielęgnacyjne. Kąpiel jest konieczna tylko w razie potrzeby. Paznokcie Azawakhów muszą być regularnie obcinane. Ważne jest, aby często je szczotkować. Będą one szczęśliwsze i zdrowsze, jeśli będziesz to robić! Kąpiel azawakhów powinna trwać zaledwie kilka minut i nie zaszkodzi ich pięknej sierści. Ponadto, należy zapewnić psu suche i czyste środowisko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Podobne Tematy