Czy owczarek baskijski jest agresywny?

Jeśli szukasz dużego, czułego psa, rozważ zakup owczarka baskijskiego. Chociaż psy te nie są agresywne, są ostrożne w stosunku do obcych. Pochodzące z Kraju Basków w Hiszpanii psy te służyły jako pasterze i strażnicy owiec. Historycznie były one kojarzone z owczarkiem pirenejskim i owczarkiem katalońskim, choć rasa ta została uznana przez Royal Canine Society dopiero w 1996 r.

Ta średniej wielkości rasa psów ma duże zdolności adaptacyjne, choć nie należy do najbardziej potulnych. Chociaż psy te są na ogół przyjazne, nie przystosowują się dobrze do małych mieszkań lub domów. Należy się spodziewać, że będą potrzebowały dużego podwórka i co najmniej kilku godzin ruchu dziennie. Baskijczyki są bardzo towarzyskie, ale niektóre z nich mogą być bardziej agresywne niż inne. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem owczarka baskijskiego, upewnij się, że wybrałeś odpowiednie środowisko domowe.

Owczarki baskijskie należą do najstarszych psów pasterskich na świecie. Niektórzy badacze przypisują pochodzenie tej rasy epoce neolitu. W regionie baskijskim znaleziono szczątki psów sprzed 12 000 lat. Obecny owczarek baskijski nie jest jednak jego potomkiem. Mimo swojego wieku rasa ta jest nadal szeroko znana w sztuce i średniowiecznych obrzędach pasterskich. Została również przedstawiona na freskach i obrazach pochodzących z XVI wieku.

Powinnaś codziennie szczotkować swojego owczarka baskijskiego. Regularne szczotkowanie pomoże ograniczyć linienie, a regularne kontrole przeciwpchelne pomogą utrzymać psa w czystości. W ciepłe dni baskijki nie wymagają kąpieli częściej niż kilka razy w roku. Należy często szczotkować psa, usuwając z niego wszelkie maty i resztki mydła. Należy pamiętać, że kąpiel nie musi być skomplikowana. Chociaż niektóre baskije będą wymagały kąpieli częściej niż inne rasy, ważne jest, aby myć psa co najmniej raz w roku.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Jak często kąpać psa rasy Brittany