Ile waży dorosły jamnik?

Jeśli planujesz kupić jamnika, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wybór rasy. Jamniki mają typ budowy ciała od smukłego do średniej wielkości. Jamnik o zdrowym wskaźniku masy ciała będzie miał widoczną talię za żebrami, cienką, zaokrągloną talię i niewielką ilość tłuszczu na brzuchu lub jego brak. Pies z niezdrowym wskaźnikiem masy ciała może cierpieć na zapalenie kości i stawów oraz cukrzycę. Aby tego uniknąć, należy podawać psu karmę o niższej kaloryczności.

W ciele jamnika łatwo dostrzec żebra, kręgosłup i kości miednicy. Jeśli obserwujesz jamnika, który spożywa mało kalorii, zauważysz, że pies nie ma tłuszczu na kościach. Może to prowadzić do utraty masy mięśniowej i wciągniętego brzucha. Aby rozwiązać ten problem, należy zwiększyć dzienne spożycie pokarmu o wyższej kaloryczności.

Jeśli kupisz szczeniaka jamnika, pamiętaj, aby kontrolować jego wagę, aby móc obserwować postępy w miarę wzrostu. Twarz, klatka piersiowa i nogi nadal będą rosły. Jednak z wiekiem powinieneś spodziewać się, że Twój szczeniak będzie coraz większy. Skorzystaj z tabeli wagowej jamnika, która pomoże Ci monitorować postępy Twojego szczeniaka. Skonsultuj się również z właścicielem jamnika, który już go posiada.

Wskaźnik masy ciała jamnika jest wskaźnikiem wagi serca psa. Jamniki z nadwagą lub niedowagą mogą dodatkowo obciążać swoje serce i stawy. W związku z tym są one często niezdrowe i powinny być natychmiast zabrane do weterynarza. W ten sposób lekarz może przepisać odpowiednią ilość karmy, aby zmniejszyć ich wagę. A jeśli Twój jamnik ma nadwagę, możesz sprawdzić tempo wzrostu psa, korzystając z tabeli wzrostu lub kalkulatora wagi jamnika.

Podobne Tematy
Sprawdź również:   Czy jamnik jest psem domowym?