Dlaczego dingo szczeka?

Podczas gdy psy domowe znane są z tego, że szczekają wszędzie, dingo szczeka tylko wtedy, gdy jest przestraszony lub zaalarmowany. Mogą również szczekać, gdy są podekscytowane, ale rzadko szczekają w poszukiwaniu jedzenia. Być może dlatego panuje powszechny mit, że dingo nie szczekają. Jeśli jesteś ciekawy, czytaj dalej. Wyjaśnimy niektóre różnice między psami domowymi a dingo i podpowiemy, dlaczego psy te szczekają.

Zachowanie podobne do psa

Podczas gdy psy domowe mogą szczekać zawsze i wszędzie, dingo szczekają tylko wtedy, gdy są przestraszone lub zaalarmowane. Zdarza się jednak, że szczekają, gdy są podekscytowane, ale rzadko kiedy robią to, gdy po prostu szukają jedzenia. Jest to jeden z powodów, dla których mit o „nieszczekaniu” utrzymywał się tak długo. Niemniej jednak faktem pozostaje, że psy dingo mogą być bardzo niebezpieczne i nigdy nie powinny być pozostawiane bez opieki.

Dingo mają cechy podobne do wilków i często są błędnie rozumiane jako dzikie psy. Choć wielu naukowców uważa, że dingo są potomkami półudomowionego psa z południowej Azji, ich populacje mają bardzo mało odmian genetycznych i mogły powstać z jednego ciężarnego zwierzęcia przywiezionego na starożytnym statku. Oprócz wyglądu przypominającego wilka, są one również niezwykle inteligentne, wykazując więcej cech psowatych niż jakikolwiek inny gatunek psa.

Silne instynkty łowieckie

Powszechną przyczyną szczekania dingo jest niepokój. Dingo są często zwierzętami bardzo terytorialnymi. W obronie swojego terytorium często zabijają psy domowe. Brak świadomości może powodować, że dingo atakują ludzi. Lepsze zrozumienie pochodzenia szczekania dingo i jego związku z ludźmi mogłoby zapobiec atakom. W międzyczasie te nocne drapieżniki będą szczekać i warczeć tak długo, jak długo będą się czuły bezpieczne.

Zachowania społeczne dingo są podobne do zachowań kojotów i wilków szarych. Ich zachowania społeczne pierwotnie przypisywano potomkowi wilka indyjskiego. Zwłaszcza młode samce żyją w izolacji, podczas gdy dorosłe pary hodowlane tworzą zwykle osiadłe stada. W znacznie oddalonych od siebie populacjach pary hodowlane mogą pozostawać osobno. Szczekanie psa jest oznaką szacunku. Niezależnie od zachowań społecznych, dingo słyszą, widzą i czują zapach znacznie lepiej niż jakikolwiek inny pies.

Sprawdź również:   Długość życia dorosłego Azawacha

Brak wokalizacji w słownictwie

Sugeruje się, że brak wokalizacji w słownictwie dingo może mieć związek ze sposobem, w jaki zwierzęta te poruszają się w skomplikowanych scenariuszach społecznych. W rzeczywistości zwierzęta te nie posiadają wokalizacji, a mimo to rutynowo odróżniają jednego członka stada od drugiego. Taka cecha może wynikać z różnic kulturowych między grupami lub po prostu z braku umiejętności komunikacyjnych wśród dingo w niektórych regionach.

Badacze już wcześniej donosili, że dingo potrafiły rozróżniać znajome i nieznane segmenty szczekania. Ponadto dingo wykazywały podwyższony poziom uwagi i zwiększoną czujność po usłyszeniu tych segmentów. Dlatego też, pomimo braku wokalizacji w słownictwie dingo, możliwe jest, że dingo używają tych dźwięków do sygnalizowania drapieżników i unikania niebezpiecznych sytuacji.

Względna rzadkość szczekania dingo

Względna rzadkość szczekania dingo jest jedną z najbardziej intrygujących cech tych psowatych. Chociaż dingo są od dawna udomowione, na Tasmanii nigdy nie znaleziono tego gatunku. Zmiany poziomu morza oddzieliły wyspę od Australii około 12 000 lat temu, co uniemożliwia ustalenie, kiedy dingo po raz pierwszy pojawiły się na tym kontynencie. Fakt, że są w stanie żyć w ludzkich społecznościach, świadczy o ich wysokiej inteligencji i zdolnościach adaptacyjnych. Dingo wywodzą się od łubinu, więc mają wyjątkową zdolność przystosowania się do życia wśród ludzi.

W niniejszym badaniu przeanalizowano 29 SNP u dingo z dwóch odrębnych populacji w Australii. Wyniki wykazały, że istnieją dwie odrębne linie dingo. Są one genetycznie spójne z populacjami dingo pustynnych i alpejskich. Autorzy są wdzięczni Muzeum Australijskiemu za pomoc w terenie. Badanie sugeruje również, że dingo zostały wprowadzone do Australii z Azji. Oprócz dowodów naukowych, badania genetyczne wykazały, że dingo zostały po raz pierwszy wprowadzone do Australii.

Podobne Tematy