Ile średnio żyje dingo?

Ile średnio żyje dingo? Ten artykuł udzieli Ci podstawowej odpowiedzi. Dingo są bardzo inteligentnymi, obdarzonymi głęboką intuicją i towarzyskimi zwierzętami. Z natury są towarzyskie i żyją w luźnych stadach, oznaczając swoje terytorium za pomocą śladów gruczołów zapachowych i moczu. Takie zachowanie pomaga im w tworzeniu większych stad łowieckich. Zwierzęta te żyją do dziesięciu lat, ale mogą dożyć nawet dwudziestu lat. Z tych względów należy pamiętać o średniej długości życia dingo.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z tresura-psa.pl

Dziesięć lat

Dingo ma długą, zasłużoną historię w Australii, przybył tam już 3000 lat p.n.e. Jest w stanie utrzymać się na terenach wiejskich. Obecnie są w stanie przetrwać na obszarach wiejskich, ponieważ ich siedliska są w dużym stopniu zmodyfikowane i stały się podatne na wyginięcie z winy człowieka. Ze względu na krzyżowanie się z psami domowymi dingo są przedmiotem masowych prześladowań, w tym wabienia, odławiania i odstrzału. Ponadto ich liczba maleje z powodu masowych polowań i utraty siedlisk. Dingo znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek narażony na wyginięcie.

Wyjątkowe cechy fizyczne dingo sprawiły, że zyskał on miano najbardziej kultowego zwierzęcia Australii. W przeciwieństwie do kangurów i innych psów domowych, dingo występują w zachodniej i środkowej części kontynentu. Są one istotną częścią ekosystemu, ponieważ pomagają kontrolować nadmierne wypasanie przez kangury i inne małe zwierzęta. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie dingo jako priorytetem ochrony przyrody w Australii.

Mniejszy od nowogwinejskiego psa śpiewającego

Mało znane, ale fascynujące zwierzę, nowogwinejski pies śpiewający, stał się popularną atrakcją turystyczną w Australii. Jest to rzadki gatunek występujący tylko na wyżynach Nowej Gwinei. Istnieją tylko dwa zarejestrowane zdjęcia nowogwinejskiego psa śpiewającego, a tylko jedno z nich występuje na wolności. Australijski mammalog Tom Hewitt zrobił to zdjęcie w sierpniu tego roku, podczas wędrówki w odległych Górach Gwiezdnych w Papui Zachodniej.

Sprawdź również:   Kupowanie szamponu do kąpieli dla szczeniąt

Nowogwinejski śpiewający pies ma ekspresyjne, wokalne nuty, których nie potrafi wydobyć żaden inny psowaty. Te psowate stworzenia często śpiewają w grupach składających się z kilku psów i uważa się, że jest to forma komunikacji w regionach wysokogórskich i na terenach zalesionych. Psy te są często trzymane w ogrodach zoologicznych i nie żyją na wolności, ale wykazują wszystkie zachowania innych gatunków Canis. Mimo niewielkich rozmiarów psy te potrafią śpiewać w szerokim zakresie tonów i są doskonałymi zwierzętami społecznymi.

Większy od dingo z Azji Południowo-Wschodniej

Mimo że mniejszy od wilka szarego, dingo zyskał reputację ekologicznej ostoi. Ze względu na zdolność do zjadania szerokiej gamy ofiar, w tym małych ssaków, dingo są pożyteczne dla ekosystemu. Zapobiegają nadmiernemu wypasowi kangurów na siedliskach kieszonkowców. Ich zasięg obejmuje Azję Południowo-Wschodnią, Australię i Madagaskar.

Nazwa naukowa dingo to Canis lupus dingo, od łacińskiego lupus, a „dingo” pochodzi z języka Dharug, którym posługują się rdzenni mieszkańcy Australii. Dingo są obecnie klasyfikowane jako podgatunek wilka szarego, choć niektórzy biolodzy uważają, że są to odrębne gatunki. Są spokrewnione z kojotem, a w dalekim stopniu z lisami i wilkami etiopskimi.

Podobne Tematy